maltańczyk

Maltańczyk – opis rasy, informacje

Maltańczyk to jedna z najbardziej lubianych przez człowieka ras kanapowych. Jest typowym „pieszczochem”, który szybko przywiązuje się do właściciela i nieustannie domaga się jego uwagi. Jakie niesłuszne stereotypy można usłyszeć o tej rasie? Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i wrodzoną urokliwość wielu ludzi zakłada, że maltańczyk to głupiutkie, szczekające stworzenie, które irytuje swoim wszędobylstwem. Choć szczekanie maltana faktycznie nie należy do najprzyjemniejszych dźwięków, to jednak psy tej rasy rzadko dają głos.

domowe
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Zwykle są ciche i spokojne, a szczekaniem reagują tylko na sytuacje zagrożenia lub gdy czują się bardzo samotne i wystraszone. Mylą się także ci, którzy uważają, że maltańczyki nie są inteligentne. W rzeczywistości bowiem są bardzo bystrymi i pojętnymi stworzeniami, które w mig zapamiętują komendy i uczą się sztuczek. Dzięki posłuszeństwu i intelektowi znakomicie sprawdzają się w psich sportach. Są także bardzo czujne i wrażliwe na dźwięki. Choć nie nadają się jako psy stróżujące, to uwielbiają pilnować swojego właściciela i szybko wyczuwają potencjalne zagrożenie w postaci obcej osoby. Są gotowe bronić swojego opiekuna i terytorium.

Kolejnym mitem jest przekonanie o energiczności i nadpobudliwości maltanów. W odróżnieniu od podobnych ras, takich jak shih tzu czy yorkshire terier, maltańczyki cechuje opanowanie i spokój. Choć nie stronią od zabaw, to jednocześnie rozsądnie dysponują swoją energią. Ich ruchom towarzyszy elegancja, co czyni je niezwykle dystyngowanymi psami. Przy okazji warto obalić kolejne błędne przekonanie – maltańczyki nie są flegmatycznymi leniuchami, które całe dnie spędzają na kanapie. Owszem, najbardziej uwielbiają leżeć na kolanach swojego właściciela i przebywać w domu, ale zawsze są chętne do zabawy z opiekunem i nie mają w zwyczaju leżakować przez całą dobę, lecz chodzą za swoim panem, nie odstępując go na krok. Uwielbiają także ruch na dworze, choć nie tak intensywny jak inne rasy.

psy, rasy psów, psiaki, atlas psów, świat psów, zwierzęta, zwierzęta domowe
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Wbrew przyjętej opinii maltańczyki nie są również szczególnie kapryśne i rozwydrzone. Nie cechuje ich arogancja ani egoizm, choć uwielbiają być w centrum uwagi, co jednak jest motywowane dużą potrzebą bliskości. Na pierwszym miejscu maltany stawiają nie siebie, lecz swojego opiekuna. Są w niego nieustannie zapatrzone i stale okazują mu swoje przywiązanie i miłość.

Naturalnie tego samego oczekują od właściciela, dlatego nie gardzą głaskaniem, pieszczotami czy „mizianiem”. Nie próbują jednak za wszelką cenę zdobyć uwagi opiekuna – jeśli widzą, że ich pan jest zajęty, grzecznie zajmą miejsce w pobliżu i spokojnie będą czekać na chwilę atencji ze strony opiekuna. Maltańczyki to wbrew pozorom niezwykle inteligentne i pocieszne stworzenia. Warto dać im szansę i przekonać się, że nie są tylko leniwymi psami salonowymi, ale także znakomitymi i posłusznymi towarzyszami.

Zoomaniak.pl - miło gościć Ciebie na stronie, która w całości poświęcona jest zwierzakom. Znajdziesz tutaj szczegółowy opis zwierząt, ciekawe porady, informacje. Do każdego artykułu dodane zostały zdjęcia. Każde zdjęcie ma podaną lokalizację gdzie zostało znalezione. Jeżeli znajdziesz na stronie jakiś błąd np: zdjęcie nie pasuje do artykułu lub niepoprawną informację to zapraszam do kontaktu. E-mail do administracji znajduje się w dolnej części strony. Zapraszam do komentowania newsów oraz częstych odwiedzin strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.