Łoś – charakterystyka

Łoś jest to największy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego, który ma bardzo charakterystyczne poroże oraz bardzo długie koniczyny. W Polsce jest objęty całoroczną ochroną. Łoś należy do największych ssaków lądowych Europy oraz jest największym zwierzęciem z gatunku jeleniowatych. Łosie żyją od 20 do 25 lat. Osiągają długość ciała około 3 metrów oraz wysokość w kłębie około 2 metrów. Największy znaleziony do tej pory osobnik ważył 825 kilogramów. Łoś porusza się bardzo powoli, tak zwanym inochodem.

Maksymalna prędkość z jaką Łoś może biec to 60km/h jednak na bardzo krótkich dystansach. Okres godowy i Łosi nazywa się bukowiskiem. Samiec zostaje przywoływany przez samicę okrzykami godowymi. Ruj Łosi trwa około 4 tygodni. Łoś jest zwierzęciem w całości roślinożernym i zjada około 20 do 25 kilogramów pokarmu dziennie. Są to głównie trawy i turzyce, które porastają brzegi zbiorników wodnych. Żywi się również roślinnością podwodną oraz zjada liście, owoce krzewów oraz pędy drzew liściastych. Zimą natomiast żywi się igłami sosnowymi oraz korą drzew.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org

Zoomaniak.pl - miło gościć Ciebie na stronie, która w całości poświęcona jest zwierzakom. Znajdziesz tutaj szczegółowy opis zwierząt, ciekawe porady, informacje. Do każdego artykułu dodane zostały zdjęcia. Każde zdjęcie ma podaną lokalizację gdzie zostało znalezione. Jeżeli znajdziesz na stronie jakiś błąd np: zdjęcie nie pasuje do artykułu lub niepoprawną informację to zapraszam do kontaktu. E-mail do administracji znajduje się w dolnej części strony. Zapraszam do komentowania newsów oraz częstych odwiedzin strony.

One thought on “Łoś – charakterystyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *